Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.

Prezidento rūmai

Prezidento rūmai, kasdieniame gyvenime dažnai vadinami sutrumpintai – „Prezidentūra“. Rūmai pastatyti Simono Daukanto aikštėje (Simonas Daukantas, Vilniaus universiteto auklėtinis, XIX amžiuje parašė pirmąją Lietuvos istoriją lietuvių kalba). Kad ir iš kurios pusės ateitumėte į Daukanto aikštę, siaura gatvelė staiga prasiplečia ir įsilieja į aikštę, kurioje dominuoja klasicistiniai XVIII amžiaus pabaigos – XIX pradžios statiniai: buvę didikų namai ir dabartiniai Prezidento rūmai. Aikštės didingumą sušildo barokiniai bokšteliai virš stogų.

Keletas žodžių apie Prezidento rūmų pastatą. Jame nuo XVI amžiaus buvo Vilniaus vyskupų rezidencija. XVIII šimtmetyje, kai okupuota Lietuva buvo įjungta į Rusijos imperijos sudėtį, rūmai paversti Vilniaus generalgubernatoriaus rezidencija. Čia yra lankęsis Rusijos caras Aleksandras Pirmasis, Prancūzijos karalius Liudvikas Aštuonioliktasis, imperatorius Napoleonas Bonapartas, Lenkijos maršalas ir valstybės veikėjas Juzefas Pilsudskis.

1997 metais pastatas buvo restauruotas. Čia dirba Prezidentas ir jo kanceliarija, priiminėjami kitų šalių vadovai. Virš rūmų plevėsuojanti Lietuvos Prezidento vėliava nuleidžiama, kai Prezidentas išvyksta iš šalies. Priešais rūmus kabo trys valstybinės trispalvės, iš kurių dvi gali būti pakeičiamos atvykusių svečių valstybinėmis vėliavomis.

Kiekvieną sekmadienį 12 val. vyksta iškilminga (5–10 min.) vėliavų pakeitimo ceremonija. Joje dalyvauja ne tik šiuolaikinėmis paradinėmis uniformomis, bet ir viduramžių šarvais vilkintys Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai. Kariai, dėvintys atkurtą XIV amžiaus Algirdo epochos valdovų rūmų sargybinių uniformą, neša žinią apie tai, kad nūdienos Lietuvos kariuomenė yra garbingos savo šalies istorijos sargai, tūkstantmetės šalies istorijos dalis.

Penktadieniais 16.30 val. ir šeštadieniais – nuo 9.00 iki 14.30 val. po Prezidento rūmus organizuojamos nemokamos ekskursijos (su išankstine registracija). Vasarą ekskursijos vyksta ir sekmadieniais. Grupės dydis – 25 žmonės.
Dėl ekskursijų kreipkitės telefonu Vilniuje (+370~706) 64073, el. paštu ekskursijos@prezidentas.lt.
Registracija internetu.