Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.

Vilniaus universitetas

+370 5 268 7298
Universiteto g. 3

03–10 I–VI 9–18, 11–04 I–VI 9.30–17.30

Vilniaus universitetas

Vilniaus universitetas – vienas seniausių universitetų Rytų Europoje. Įkurtas tuo metu, kai Lietuvoje išplito reformacijos judėjimas, ir kovai su reformacija buvo pakviesti vienuoliai Jėzuitai. Jėzuitų ordino vienuoliai greitai perėmė į savo rankas švietimą. 1569 metais jie įkūrė kolegiją, o 1579-aisiais – Vilniaus universitetą.

Vilniaus universiteto kompleksas formavosi kelis šimtmečius, todėl jį sudaro gotikos, renesanso, baroko ir klasicizmo architektūros pastatai. Viduramžių rūmų architektūra kontrastuoja su linksma studentiška atmosfera. Spalvingumo suteikia trylika vidinių kiemų, arkados ir galerijos. Kiemai pavadinti žymių Universiteto auklėtinių ir profesorių vardais – Didžiajame kieme jiems atminti įrengtos memorialinės lentos.

Šiuo metu Vilniaus universitete yra 12 fakultetų, mokosi apie 23 tūkstančiai studentų. Senuosiuose rūmuose įsikūrusi Universiteto administracija ir 3 fakultetai – istorijos, filologijos bei filosofijos. Čia veikia ir biblioteka, įkurta 1570-ais metais. Joje sukaupta daugiau negu 5 milijonai spaudinių ir senųjų rankraščių. Tarp jų – vienas iš dviejų pasaulyje žinomų pirmosios lietuviškos knygos egzempliorių – Martyno Mažvydo Katekizmo originalas.

Įėjimo į architektūrinį ansamblį bilietai: suaugusiam – 1,5 EUR, moksleiviui, studentui – 0,5 EUR.
Darbo laikas: kovas – spalis I–VI 9–18, lapkritis – balandis I–VI 9.30–17.30.

Norintiems išsamiau susipažinti su Vilniaus universiteto ansambliu bei biblioteka yra vedamos ekskursijos lietuvių, anglų, rusų ir lenkų kalbomis kiekvieną darbo dieną nuo 9 iki 15 val. (penktadieniais iki 14 val.), tik reikia iš anksto užpildyti elektroninę ekskursijos užsakymo formą www.biblioteka.vu.lt/paslaugos/ekskursijos arba kreiptis į bibliotekos Komunikacijos ir informacijos skyrių tel. +370 5 268 7103. Kaina suaugusiam – 8 EUR, moksleiviui, studentui – 2 EUR (minimalus grupės dydis 4 asmenys).

Daugiau informacijos apie Vilniaus universiteto rūmų ansamblį ir bibliotekos istorines sales rasite www.eparodos.mb.vu.lt/kiemeliai/

Šiltuoju metų laiku sostinės panorama galima grožėtis nuo aukščiausio senamiesčio pastato – Šv. Jonų bažnyčios varpinės. Istorinėje varpinėje veikia modernus liftas ir lankytojai nevargindami kojų gali užkilti į 45 m aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę. Iš čia užkopus autentiškais mediniais laiptais į baliustradas senamiesčiu ir neaprėpiamais Vilniaus toliais galima gėrėtis tarsi iš paukščio skrydžio.

Lankytojus domina ir Fuko švytuoklė, kuri demonstruoja Žemės sukimosi aplink savo ašį efektą. Švytuoklės įtvirtinimo lizdas įrengtas varpinės bokšto antrajame aukšte. Nuo specialios pakylos galima stebėti, kaip švytuoja švytuoklė, kaip juda ratu ant plono lyno virš marmurinio ciferblato pagrindo pakabintas keliasdešimties kilogramų rutulys. Per dieną siūbuodamas rutulys keičia savo padėtį ir tai įrodo, kad Žemė sukasi aplink savo ašį.

Įėjimas į Šv. Jonų bažnyčios varpinę kainuoja suaugusiems – 3 EUR, studentams, moksleiviams ir pensininkams – 1,5 EUR. Varpinėje apsilankyti galima pavasarį, rudenį: pirmadieniais – sekmadieniais 10–18.30 val. Varpinė atidaryta lankytojams nuo gegužės iki rugsėjo mėn.

Taip pat žiūrėkite